Afrin ve civarında yaşayan 600 Suriyeli, gece Türkiye sınırından geçerek Tel Abyad’a geri döndü.

TSK tarafından gerçekleştirilen Barış Pınarı Harekatı ile terörist ve diğer tüm zararlı unsurlardan temizlenen Tel Abyad’a geri dönüşler hız kazandı. Terör örgütünün bölgeyi ele geçirmesinin ardından hem Türkiye’ye sığınan milyonlarca Suriyeli hem de sürgün edilen vatandaşlar, terör örgütlerinden arındırılan topraklarına geri dönmeye başladı. Bu kapsamda 600 Suriyeli, gece sınır kapısından geçerek TelAbyad’a geri dönüş yaptı.

Büyük Bir Sevinçle Geri Döndüler

Yaklaşık 150 araçlık konvoy ile gece saatlerinde sınıra gelen Suriyeli grup, buradaki işlemlerin ardından Tel Abyad’a gitmek için harekete geçti. Akçakale sınır kapısından büyük bir coşkuyla geçen 600 Suriyeli, yıllar sonra topraklarına dönmenin sevincini yaşadı.

Türk Silahlı Kuvvetleri ile birlikte Suriye Milli Ordusu, 9 Ekim 2019 yılında bölgedeki terör unsurlarını temizlemek için ortaklaşa bir harekat düzenledi. Barış Pınarı Harekatı olarak adlandırılan bu operasyonda Tel Abyad ve çevresi güvenli hale getirildi. Tel Abyad yerel meclisine başvuru yapan 600 Suriyeli’ye gerekli izinler çıktı. Dün Afrin’den yola çıkan 150 araçlık konvoy, Şanlıurfa’nın Akçakale sınır kapısına geldi. Buradaki kontrollerin ardından Tel Abyad’a geçiş yaptılar.

Tel Abyad yerel meclisinden yapılan açıklama da bölgeye geri dönmek isteyen binlerce vatandaşın olduğunu ve gerekli incelemelerin ardından geçiş izni verdiklerini söylediler.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)