Son zamanlarda ülke gündemini meşgul eden konulardan biri olan çekirge sürüleri, Türkiye’ye gelmeye başladı.

Birkaç hafta önce ilk defa İran’da görülen çekirge sürüleri, acaba Türkiye’ye gelecek mi tartışmaları devam ederken Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde görülmeye başlandı. İlçe merkezine yaklaşık olarak 40 km. mesafedeki bir mahalleye çekirge sürüleri akın etti. Mahalle sakinleri, korkudan evlerinden çıkamazken tarım alanlarına zarar vermesinden korktuklarını ifade ettiler.

Son zamanlarda ülke gündemini meşgul eden konulardan biri olan çekirge sürüleri, Türkiye’ye gelmeye başladı. Birkaç hafta önce İran’da görülen ve bölge halkına büyük zarar veren milyonlarca çekirge sürüsü, Şanlıurfa’da görüldü.

Siverek ilçesine bağlı bir mahalleye, on binlerce çekirge sürüsü akın etti. İlçe merkezinden 40 km. uzaklıkta bulunan mahallede, insanlar korkudan kapı pencere açamaz oldu.

Son Yıllarda Sayıları Katlanarak Artıyor

Vatandaşlar, çekirge sürülerinin tarım arazilerine zarar vereceğini ve bu konuda yardım beklediklerini ifade etti. Bölge halkından Mehmet Aycan, şu açıklamalarda bulundu:

‘’Son birkaç senedir çekirge sürüleri, başta tarım alanlarımız olmak üzere birçok sektördeki emeğimizi mahvediyor. Her sene bu çekirgelerin sayısı katlanarak artmakta ve bireysel olarak yaptığımız ilaçlamaların hiçbir faydası olmuyor. Bölge halkı olarak en büyük gelirimiz tarım ve hayvancılıktır. Ancak çekirgelerin verdiği zararlara artık dayanacak gücümüz kalmadı. Devletten bizlere bu konuda yardımcı olmalarını talep ediyoruz. Aksi halde bir sonraki sene tarım ve hayvancılık yapacak bir gücümüz olmayacak.’’

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)