Şanlıurfa'da bahar ayının gelmesiyle birlikte artan sıcak havadan olumsuz etkilenmemesi için koyunların kırkılması işlemlerine başlandı.

Şanlıurfa’da TİGEM’e bağlı işletmede bakımı ve üretimi yapılan koyunların bahar bakımı devam ediyor. Buna bağlı olarak koyunların yünlerinin kırkılmasına aralıksız bir şekilde gerçekleştiriliyor.

TİGEM’e bağlı Ceylanpınar Tarım İşletmesinde, bahar aylarının gelmesiyle birlikte yoğunluk da başladı. İvesi cinsi koyunların üretiminin yapıldığı tesislerde çalışanlar, yoğun mesai eşliğinde çalışmalarına devam ediyor.

Tesiste Yaklaşık 85 Bin İvesi Koyunu Bulunuyor

Bahar ayının gelmesiyle birlikte artan sıcak havadan olumsuz etkilenmemesi için koyunların kırkılması işlemlerine başlandı. Tesiste bulunan yaklaşık 85 bin ivesi koyunu, etinin lezzetli ve süt üretimindeki yüksek kapasitesi ile bilinmektedir. Burada yetiştirilen koyunlar, Türkiye’nin dört bir tarafındaki besicilere satılıyor.

Ceylanpınar Tarım İşletmesi Müdür Yardımcısı Şevket Bayar,şu ifadelerde bulundu:

‘’Bölgedeki hava sıcaklarının artması ile birlikte tesisimizde yer alan yaklaşık 85 bin koyunun kırkım işlerine aralıksız bir şekilde devam ediyoruz. Koyunları kırkıldıktan sonra banyoya alarak iyice bir temizliyoruz. Buradaki amacımız yıl boyunca derilerinde yer alan parazitleri temizlemektir. Banyo işleminden sonra özel ilaçlı su ile bakımlarına devam ediyoruz. Böylece bahar temizliğini bitiriyoruz. Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesinde yer alan işletmemizdeki koyunlar, Türkiye’nin her bölgesindeki besiciler tarafından satın alınıyor. Hem bölge halkına hem de ülkemizin tüm illerine hizmet vermekten büyük bir gurur duymaktayız.’’

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)