ADNKS yani Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi’nden alınan verilere göre en fazla çocuk sayısı Şanlıurfa’da tespit edildi.

Ülkemizde yapılan nüfus sayımının ardından çeşitli detaylarda ortaya çıktı. Buna göre en fazla çocuk sayısı %45,8 ile Urfa’da olduğu görüldü. En az çocuk sayısı ise %17.1 ile Tunceli'de…

Türkiye İstatistik Kurumu’nun yaptığı çalışma da 2019 yılına ait veriler paylaşıldı. ADNKS yani Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi’nden alınan verilere göre en fazla çocuk sayısı Şanlıurfa’da tespit edildi. %45,8 gibi büyük bir oranla birinci olan Urfa’yı, %41,9 Ağrı takip etti. En az çocuk sayısı ise %17,1 ile Tunceli oldu. Bunu sırasıyla %17,9 Edirne ve %18,5 Kırklareli takip etti.

Yenidoğan Bebeklere En Fazla Koyulan İsimler

Türkiye İstatistik Kurumu’nun verileri sadece bunlarla kalmıyor. Dünyaya yeni gelmiş bebeklere en fazla koyulan isimlerde açıklandı. Buna göre erkek bebeklerde Yusuf, Eymen ve Miraç isimleri en fazla popüler olanların başında yer alıyor. Kız çocuklarında ise Zeynep, Elif ve Defne isimleri yer alıyor.

0 ile 17 yaş arasındaki çocuk isimlerinde ise durum değişiyor. En fazla koyulan erkek çocuk isimleri Yusuf, Mustafa ve Mehmet oluyor. Kız çocuklarında ise Zeynep, Elif ve Yağmur ilk 3 sırayı paylaşıyor.

Nüfus artışının bugüne kadarki yol haritası çıkartıldığında hastanede doğumunu gerçekleştiren annelerin sayısı 2010 yılında %91,6, 2018’de ise bu rakam %98,6’ya çıkıyor.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)