Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde görev yapan Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, nesli tükenmek üzere olan Gazella Subgutturosa türü ceylanlar için bir çalışma başlattı.

Şanlıurfa’nın birçok türküsünde söylenen meşhur ceylanları,uzun bir zamandır nesillerinin tükenme riski ile karşı karşıyaydı. Yapılan çalışma ile birlikte Gazella Subgutturosa cinsine ait ceylanlar, doğaya salınacak.

Gazella Subgutturosa türüne ait ceylanlar, Şanlıurfa başta olmak üzere civar illerde de görülen meşhur bir türdür. Ancak kaçak avlanma vb. sebeplerden ötürü uzun bir zamandır nesilleri, tükenme noktasına gelmişti. Şanlıurfa’da onlarca türküde de yer alan bu ceylanlar için Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü olaya el attı.

Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde görev yapan Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, nesli tükenmek üzere olan Gazella Subgutturosa türü ceylanlar için bir çalışma başlattı. 2005 senesinde tehlikenin farkına varılması ile birlikte kurulan ‘’75. Yıl Ceylan Üretim Tesisi’’ bu konuda çok önemli işlere imza attı. Burada Gazella Subgutturosacinsi ceylanların üretimine başlandı. Gözlerini bu tesiste açan ceylanlar,gerekli işlemlerin yapılmasının ardından Kızılkuyu Yaban Hayatı Geliştirme Sahası’nda doğaya salınıyor.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğünün bu özverili çalışması, gözle görülür olumlu sonuçlara imza attı. Şanlıurfa’da Gazella Subgutturosa cinsi ceylanların popülasyonu, artık hedeflenen noktaya geldi. Tesiste, 3. Bölge Müdürü olarak görev yapan İsrafil Erdoğan, Şanlıurfa’daki hedeflerinin tamamlandığını artık sıradaki hedefleri olan Mardin ve Şırnak’taki popülasyonu yükseltmek olduğunu açıkladı.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)