Karacadağ pirinci, Dünyanın en iyi pirinci olarak bilinmektedir. Karacadağ pirinci nedir sorusuna geçemeden önce Karacadağ Pirinci özellikleri gelirsek, Volkanik dağın eteklerinden yetişmesi nedeniyle, Gerek aroması gerekse lezzet olarak en lezzetli pirinç olarak bilinmektedir.

Karacadağ pirinci özellikleri Nedir?

Karacadağ pirinci özellikleri sıralayacak olursak, Şeker ve nişasta oranı düşük orandadır. Aynı zamanda 1 'e 3 oranında su toplaması, Volkanik dağın etkisiyle ve bitki özellikle nedeniyle hem aroma hemde lezzet olarak Dünya'nın en iyi pirinci olmaktadır. Urfa'nin siverek ilçesine bağlı Karacadağ volkanik dağın eteklerinde yetişen Karacadağ pirinci türü, Organik bir türdür. 

Karacadağ'da pirinç hasadı

Karacadağ Pirinci Urfa'da Yetişiyor Diyarbakır Tescillemiş!

Karacadağ Pirinci , Türkiye'de üretim bakımından dolayı sınırlı bir üretime sahip pirinç türü Urfa'da üretilmektedir. Urfa sınırları içerisinde bulunan Karacadağ eteklerinde yetişen ürün, Tıpkı fıstık gibi komşu bir memleket tescillemiş. Tescilini Diyarbakır elinde bulunduruyor. Ancak isminin Diyarbakır pirinci olarak değilde Karacadağ pirinci olarak tescillemesi yine güzel bir gelişme, Urfa'da dahi pek bilinmeyen ve tüketimi az olan Pirinci Diyarbakır sahiplenmesi ve tescil etmesi yerinde bir karar mı olmuş tartışma konusudur. 

Karacadağ pirinci glisemik indeksi

Karacadağ pirinci glisemik indeksi,  volkanik dağın eteklerinde yetişmesi nedeniyle organik bir üretime sahip pirincin, glisemik indeksi normal pirince göre çok daha düşüktür.  Su kaldırma oranının diğer türlere göre daha yüksek olan, Pişirilmesi sonrasında kendine has aroması ve lezzeti nedeniyle çok beğenilen bir bakliyat türüdür. 

Karacadağ Pirinci Nerede Yetişir?

Karacadağ Pirinci Nerede Yetişir, Sorusuna yukarıda detaylı olarak cevap verdik. Şanlıurfa'nın Karacadağ volkanik dağın eteklerinde yetişmektedir. 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)